Többnyire a gyermekkori kancsalság következményeként alakul ki a tompalátás, ami lehet kis-, de nagymértékű is. Ezt kizárólag gyermekkorban, a megfelelő szemüveg (takarásos módszerrel) viselésével lehet kezelni, felnőtt korban már nem tudnak ezen segíteni a szemorvosok. A tompalátás kezeléséről Dr. Nagymihály Attila is így nyilatkozott. Sok esetben a gyermekek még túl kicsik ahhoz, hogy el tudják mondani a betegségük tüneteit, illetve azzal sincsenek tisztában, hogy probléma, amit éreznek.
Ezért a szülők feladata figyelni a csemetéik fejlődését és bármilyen rendellenesség esetén szakorvoshoz fordulni. Már pár hónapos korban is megnézhetjük, hogy van-e a babának valamilyen látásproblémája úgy, hogy előbb az egyik, majd a másik szemét takarjuk be, közben figyeljük, hogy ez a játék mennyire zavarja őt.
A tompalátás okai között, amint már írtuk, a leggyakoribb a kancsalság, de okozhatja az is, ha a két szem fénytörése nem egyforma, valamint szürkehályog miatt is kialakulhat. Maga a tompalátás kezelése úgy zajlik, hogy a jó szemet letakarják annak érdekében, hogy a tompalátó szemet látásra kényszerítsék. Ez a módszer igen egyszerű és eredményes. Semmiképpen nem szabad a problémát szőnyeg alá söpörni, ha észrevesszük a gyermeken a tompalátás tüneteit, hanem mihamarabb orvoshoz kell fordulni, mert a kezelés tulajdonképpen harc az idővel. Amint a gyerek betölti a 14-ik életévét, egyetlen orvos sem tud segíteni a látásán.
Felnőtt korban elvégezhető szürkehályog vagy látásjavító lencseműtét, viszont egy szem tompalátása esetén csak olyan látásélesség érhető el a beavatkozással, ami szemüveggel legjobb látásként kihozható. A drnagymihaly.hu portálon minden információt elolvashatunk a tompalátásról és annak kezelési módjáról. Ugyanezen az oldalon vehető fel a kapcsolat a szakemberrel, akit érdemes felkeresni, ha a gyermekünk látásával kapcsolatban valamilyen rendellenességet észlelünk. Ne feledjük, a tompalátás komoly egészségügyi probléma, aminek kezelését minél hamarabb el kell kezdeni!