A fogszuvasodás rendkívül széles körben elterjedt probléma, ami szinte mindenki életében előfordul előbb vagy utóbb. A tudomány fejlettségének köszönhetően van olyan kezelés, amivel nem csak megfékezhető, de vissza is fordítható a fogszuvasodás. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy a tünetek észlelése után azonnal orvoshoz forduljon. Minél inkább tovább marad szuvas a fog, annál komplikáltabb kezelést kell alkalmazni, amit jobb, ha sikerül elkerülnie.
Amennyiben úgy észleli, hogy az elváltozás csak a fogzománc felszínét érinti, akkor nem feltétlenül kell rögtön szakembert keresnie. A megfelelő szájápolási módszerekkel ugyanis könnyen visszafordítható a folyamat. Naponta legalább kétszer ajánlott a fogmosás, de a szájvíz és a fogselyem használata is jó megoldás. A lényeg, hogy a fogak alapos tisztításon essenek át és ne maradjanak ételdarabok a köztes részekben. A szuvasodást általában a fogakon megtelepedő baktériumok okozzák és a tovább terjedésben is nagy szerepet játszanak.
Amennyiben a fog mélyebb rétegeit is érinti a probléma, akkor elkerülhetetlen az orvos közbenjárása. Ebben az esetben csak úgy lehet megfékezni a terjedést, ha a fertőzött terület szakszerűen eltávolításra, a keletkezett lyuk pedig betömésre kerül. A modern fogászati eljárások lehetővé teszik a fehér és esztétikus tömőanyagok használatát. Ezek a régi amalgám töméssel ellentétben, szinte észrevétlenek maradnak a szájüregben.
A szuvasodás jellemzően az őrlőfogak barázdáiban jelentkezik elsőként, de a fogak közeiben is könnyen előfordulhat. Amikor felüti a fejét a probléma, akkor eleinte fehér foltok mutatkoznak a fogfelületen, majd ezek egyre sötétebb és mélyebb lyukakká válnak. Ebben a stádiumban már a lyukas fog tisztítása és betömése jelentheti az egyetlen hatékony megoldást. Az esetek többségében a tömés behelyezése eredményessé válik, csak súlyosan előrehaladott állapotban válik szükségessé a fog kihúzása. Ugyanis, ha a fogromlás jelentős mértékű, akkor könnyen előfordulhat, hogy nem lehet felépíteni a fogkoronát.